středa - neděle 9:00 - 12, 12:30 - 16:30

V sobotu 30. září 2017 v 15:00 navštíví Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany vojenská historická vozidla, která se účastní srazu veteránů Vojkovice 2017. Návštěvníci budou mít možnost si prohlédnout před Památníkem vojenská historická vozidla. Pořadatelem srazu je již tradičně Autoklub Kralupy nad Vltavou.

Vítání občánků v kapli svaté Anny

V pátek 22. září 2017 z důvodů konání Vítání občánků obce Panenské Břežany bude poslední prohlídka již ve 14:30.  Děkujeme za pochopení.

V sobotu 16. září bude v rámci Dnů evropského dědictví kaple sv. Anny přístupná zdarma.

Kapli nechala vybudovat počátkem 18. století abatyše svatojiřského kláštera Františka Helena Pieroni de Galliano. Autorem kaple sv. Anny byl slavný český architekt barokní gotiky Jan Blažej Santini–Aichel, který zde poprvé uplatnil princip paprsčité centrály. Náročná stavba je postavena na kompozici exteriéru a komplikovaného vnitřního prostoru, jehož ústředním estetickým tématem je světlo, pronikající okny v lucerně kopule. Vlastní výstavbu podle Santiniho plánů provedl Filip Spannbrucker a dokončil ji v roce 1707. Kromě dodatečné přístavby sakristie v roce 1738 nebyla kaple přestavována, zachovává tak plně původní myšlenku Santiniho projektu.

John Martin je britský stand-up komik, který se v roce 1993 zapsal do Guinnessovy knihy rekordů nejdelším  nepřetržitým vyprávěním vtipů. Jen málokdo by v České republice u něho očekával letitý hluboký zájem o vojenskou historii, tak úzce spojenou s naší zemí. Už coby student propadl příběhu o atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Operace Anthropoid se stala doslova jeho životní posedlostí. Navštěvoval místa s ní spojená, pamětníky a potomky hlavních aktérů. Jeho vášeň ho přiměla na základě sesbíraných materiálů napsat knihu s názvem „The Mirror Caught The Sun“. Souběžně s knihou vznikla i facebooková skupina, která se snaží o šíření povědomí tohoto výjimečného činu československého odboje v anglicky mluvících zemích. Jeho znalosti dobových reálií využil i režisér a spoluautor scénáře amerického filmu The Anthropoid Sean Ellis. John Martin ve zmíněném filmu dokonce dostal i malou roli.

Již osm let se vydává se skupinkou nadšenců a badatelů po stopách atentátu. Do České republiky přijel i letos, kdy od operace Anthropoid uplynulo 75 let, aby společně prošli místa spojená s hrdinstvím J. Gabčíka, J. Kubiše a dalších spolupracovníků. V tomto roce měl poprvé množnost zavítat do nově otevřeného Památníku národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech. Kromě prohlídky expozice Památníku měli účastníci Prague Tour 2017 jedinečnou příležitost setkat se v prostorách horního zámku s Helenou Vovsovou, která v době války pracovala jako pomocná zahradnice v domácnosti Liny Heydrichové a obětavě pomáhala židovským vězňům přiděleným do Břežan na práci.

Martinova Prague Tour 2017 byla mimořádná i tím, že se jí zúčastnili potomci generála Františka Moravce, který byl v době druhé světové války v čele exilové zpravodajské služby v Londýně a je považovaný za duchovního otce atentátu na Heydricha.

Vážíme si této návštěvy a doufáme, že by se z tohoto setkání v Památníku Panenské Břežany mohla stát v příštích letech tradice.

Až do konce srpna mohou v prostorách Památníku zhlédnout výstavu Transport smrti, která vznikla ze spolupráce KZ-Gedenkstätte Flossenbürg a Vojenského historického ústavu Praha.

Žádné události

Sraz vojenských veteránů v Panenských Břežanech