středa - neděle 9:00 - 12, 12:30 - 16:30

Kaple sv. Anny v Panenských Břežanech vznikla na popud Heleny Pieroni da Gagliano, abatyše kláštera benediktinek u sv. Jiří na Pražském hradě.

kaple Anna02Stavbu provedl během let 1705-1707 Filip Spannbrucker dle plánů slavného architekta barokní gotiky Jana Blažeje Santini-Aichela. Kaple je jedním z vůbec prvních Santiniho děl a zároveň prototypem jeho paprsčitého stylu, dovedeného k dokonalosti stavbou kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Santini v interiéru pracoval s klasickým řádovým tvaroslovím, které umístil do harmonického a dokonale komponovaného celku zcela neobyčejným způsobem. Kapli sv. Anny dnes řadíme mezi více než osmdesát unikátních Santiniho staveb, poutajících nejen pozoruhodným vnějším tvarem, ale i detailně promyšlenými interiéry, které originálně pracují se světlem, kompozicí prostoru, geometrickými vztahy a symbolismem.

Žádné události

Výstava - Majora Jaroslava Purkyta 9. 4. od 17:00

Zveme Vás na zahájení výstavy major Jaroslav Purkyt - odvaha až za hrob
Jaroslav Purkyt byl český vlastenec, za první světové války bojoval v řadách legionářů. Po návratu z války prožil rodinnou tragédii, trauma z ní překonával vzornou službou v československé armádě.
V roce 1937  působil se svou jednotkou v Novém Městě nad Metují až do vyhlášení mobilizace v roce 1938. Poté působil v části pohraničního opevnění v oblasti Náchoda.
Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava se účastnil odboje proti okupantům. Za svoji činnost byl odsouzen k trestu smrti a popraven.