Nejbližší akce

Krátce po květnovém opětovném otevření bran PNÚO Panenské Břežany byla zpřístupněna netradiční výstava s názvem Oživená minulost. Rekonstrukce horního zámku v Panenských Břežanech 2012 - 2016.

Prostřednictvím této výstavy představujeme objevy, jež byly učiněny během rekonstrukce zámku v souvislosti se zřízením Památníku národního útlaku a odboje, který byl veřejnosti zpřístupněn koncem roku 2016. Záběry z doby rekonstrukce i po ní srovnáváme s historickými fotografiemi.  Zastavujeme se u rodiny Gerstelů, nejvýznamnějších prvorepublikových majitelů zámku. Odhalujeme i malý „poklad“ dokumentů, listů knih, částí nábytku, kusů omítek i drobných předmětů nalezených pod prkny půdy zámku roku 2015. Dotčené předměty se vztahují k obyvatelům zámku před, během i krátce po druhé světové válce.

vystava Ozivena minulost

Další sbírkové fondy zpracovány

09. 07. 2020 | Brandýs nad Labem

9. července 2020 jsme zveřejnili další soupisy zpracovaných sbírkových fondů PNÚO, viz zde. Veškeré uvedené fondy jsou tak nyní přístupné jak laickým zájemcům, tak odborným badatelům. V případě zájmu o předložení vybraných materiálů ke studiu či poskytnutí doplňujících informací kontaktujte historika OMPV Martina Hůrku či se ptejte na pokladně PNÚO.

Zpřístupnění PNÚO Panenské Břežany

27. 04. 2020 | Brandýs nad Labem

Areál Památníku národního útlaku a odboje je pro veřejnost opět OTEVŘEN od středy 13. května 2020. Těšíme se na Vaši návštěvu! Pevné zdraví! Bližší instrukce pro návštěvu PNÚO naleznete zde.

Rozhovor s Petrem Encem

08. 05. 2020 | Brandýs nad Labem

K výročí konce druhé světové války uveřejňujeme rozhovor Petra Čeňka s regionálním historikem Petrem Encem, viz zde.