bryleV oddělení expozice PNÚO věnované období Protektorátu Čechy a Morava najdete jeden ze sbírkových předmětů vypovídajících o skutečných událostech této doby – brýle majora J. Purkyta, účastníka bojů 1. světové války, člena legií, vojáka prvorepublikové armády a posléze odbojáře v období protektorátu. Při své neohrožené odbojové činnosti byl nacisty 10. dubna 1942 zatčen a měsíce vyslýchán. Tyto brýle a některé další osobní věci odeslal svou popravou 11. srpna 1943 své rodině, jejíž členové je věnovali do sbírek PNÚO. Brýle nesou stopy po výslechu gestapa.

Více o této postavě českého odboje viz ŠVANDA, Richard. Major Jaroslav Purkyt. Odvaha až za hrob, Brandýs n. L.- St. Boleslav: Oblastní muzeum Praha-východ 2017, 91 stran.

                                                                                                                                              Michal Tomeš

 

 

 

Aktuálně

OBLASTNÍ MUZEUM Praha-východ a jeho pobočky jsou dočasně uzavřeny.

13. 03. 2020 | Brandýs nad Labem

V souvislosti s mimořádnou situací týkající se koronaviru jsou všechny objekty Oblastního muzea Praha-východ od 13.3.2020 až do odvolání pro veřejnost uzavřeny. Omlouváme se za případné nepříjemnosti.

 


Letní kina v zámeckém parku

05. 03. 2020 | Brandýs nad Labem

Vzhledem k mimořádnému úspěchu letních kin v zámeckém parku v rámci Břežanského filmového léta 2019 bychom ve stejném duchu rádi pokračovali i v létě 2020. Bližší informace budou brzy k dispozici.


Programy pro MŠ v zámeckém parku

19. 06. 2019 | Brandýs nad Labem

Od jara 2019 realizujeme venkovní programy "Jaro", "Léto I", "Léto II" a "Podzim" pro mateřské školy a dětské skupiny. Programy probíhají v zámeckém parku. Přijďte s dětmi zažít pestrost přírody v okolí kaple sv. Anny. Více viz zde.