bryleV oddělení expozice PNÚO věnované období Protektorátu Čechy a Morava najdete jeden ze sbírkových předmětů vypovídajících o skutečných událostech této doby – brýle majora J. Purkyta, účastníka bojů 1. světové války, člena legií, vojáka prvorepublikové armády a posléze odbojáře v období protektorátu. Při své neohrožené odbojové činnosti byl nacisty 10. dubna 1942 zatčen a měsíce vyslýchán. Tyto brýle a některé další osobní věci odeslal svou popravou 11. srpna 1943 své rodině, jejíž členové je věnovali do sbírek PNÚO. Brýle nesou stopy po výslechu gestapa.

Více o této postavě českého odboje viz ŠVANDA, Richard. Major Jaroslav Purkyt. Odvaha až za hrob, Brandýs n. L.- St. Boleslav: Oblastní muzeum Praha-východ 2017, 91 stran.

                                                                                                                                              Michal Tomeš

 

 

 

Aktuálně

Zájezd do KT Mauthausen

09. 05. 2019 | Brandýs nad Labem

Jako každý rok i letos pořádají 24. října 2019 Jaroslav Čvančara, Vlastislav Janík a Vojtěch Šustek vzpomínkovou návštěvu koncentračního tábora Mauthausen k uctění obětí heydrichiády. Pozvánka s dalšími informacemi viz zde.


Programy pro MŠ v zámeckém parku

19. 06. 2019 | Brandýs nad Labem

Od jara 2019 realizujeme venkovní programy "Jaro", "Léto I", "Léto II" a "Podzim" pro mateřské školy a dětské skupiny. Programy probíhají v zámeckém parku. Přijďte s dětmi zažít pestrost přírody v okolí kaple sv. Anny. Více viz zde.


Muzeum "na kolečkách"

16. 10. 2018 | Brandýs nad Labem

Od 1. listopadu 2018 spouštíme akci Muzeum "na kolečkách", která je určena především domovům seniorů v širším okolí. Není pro vás lehké dostat se do Panenských Břežan? Chcete však přesto poznat Památník národního útlaku a odboje (PNÚO) zaměřený na druhou světovou válku, vyslechnout přednášku o historii břežanských zámků a zdejšího regionu? Pozvěte si nás! Přijedeme, budeme vyprávět, přivezeme originální předměty, promítneme fotografie. Bližší informace na tel.: 730 561 204.