Před časem pracovníci PNÚO získali pozůstalost po Vojtěchu Formánkovi, důstojníku československého zahraničního vojska z doby druhé světové války. Pozůstalost obsahuje řadu osobních dokladů, dokumentů z pobytu ve Francii, Anglii i na Blízkém a Středním východě, obdržené medaile i doklady služebního postupu během války od hodnosti poručíka po štábního kapitána (krátce po válce pak obdržel hodnost majora), především však dva deníky, které si Formánek psal v letech 1940–1942 a 1944–1945.

S příběhem Vojtěcha Formánka se můžete předběžně seznámit zde: https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/vojtech-formanek-vojak-letec-delostrelec-sokol.A190103_125043_vojenstvi_kuz

                                                                                                                                 Martin Hůrka

Formankuv denik

Aktuálně

Knihovna PNÚO otevřena

02. 01. 2019 | Brandýs nad Labem

Od 2. ledna 2019 si může kdokoli objednat ke studiu knihy a časopisy z nově zpřístupněné knihovny. Z technických důvodů je možné studovat pouze prezenčně a je nutná předchozí domluva a objednání, avšak vynasnažíme se, abyste si mohli pro studium zvolit libovolný den v týdnu (včetně víkendů). Seznamy knih i periodik budou ještě průběžně upravovány, avšak již nyní si je můžete stáhnout zde.


Park zpřístupněn

06. 12. 2018 | Brandýs nad Labem

Koncem listopadu 2018 byl po rozsáhlé rekonstrukci pro veřejnost zpřístupněn zámecký park. Mapa s aktuálně dostupnými cestami viz zde. Ve všedních dnech je možno si pro skupiny pěti a více návštěvníků objednat komentovanou prohlídku.


Muzeum "na kolečkách"

16. 10. 2018 | Brandýs nad Labem

Od 1. listopadu 2018 spouštíme akci Muzeum "na kolečkách", která je určena především domovům seniorů v širším okolí. Není pro vás lehké dostat se do Panenských Břežan? Chcete však přesto poznat Památník národního útlaku a odboje (PNÚO) zaměřený na druhou světovou válku, vyslechnout přednášku o historii břežanských zámků a zdejšího regionu? Pozvěte si nás! Přijedeme, budeme vyprávět, přivezeme originální předměty, promítneme fotografie. Bližší informace na tel.: 730 561 204.