Před časem pracovníci PNÚO získali pozůstalost po Vojtěchu Formánkovi, důstojníku československého zahraničního vojska z doby druhé světové války. Pozůstalost obsahuje řadu osobních dokladů, dokumentů z pobytu ve Francii, Anglii i na Blízkém a Středním východě, obdržené medaile i doklady služebního postupu během války od hodnosti poručíka po štábního kapitána (krátce po válce pak obdržel hodnost majora), především však dva deníky, které si Formánek psal v letech 1940–1942 a 1944–1945.

S příběhem Vojtěcha Formánka se můžete předběžně seznámit zde: https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/vojtech-formanek-vojak-letec-delostrelec-sokol.A190103_125043_vojenstvi_kuz

                                                                                                                                 Martin Hůrka

Formankuv denik

Aktuálně

Programy pro MŠ v zámeckém parku

19. 06. 2019 | Brandýs nad Labem

Od jara 2019 realizujeme venkovní programy "Jaro", "Léto I", "Léto II" a "Podzim" pro mateřské školy a dětské skupiny. Programy probíhají v zámeckém parku. Přijďte s dětmi zažít pestrost přírody v okolí kaple sv. Anny. Více viz zde.


Muzeum "na kolečkách"

16. 10. 2018 | Brandýs nad Labem

Od 1. listopadu 2018 spouštíme akci Muzeum "na kolečkách", která je určena především domovům seniorů v širším okolí. Není pro vás lehké dostat se do Panenských Břežan? Chcete však přesto poznat Památník národního útlaku a odboje (PNÚO) zaměřený na druhou světovou válku, vyslechnout přednášku o historii břežanských zámků a zdejšího regionu? Pozvěte si nás! Přijedeme, budeme vyprávět, přivezeme originální předměty, promítneme fotografie. Bližší informace na tel.: 730 561 204.


Nová kniha v prodeji

04. 10. 2018 | Brandýs nad Labem

23. září 2018 byla v kapli sv. Anny pokřtěna kniha Martina Vaňourka Plukovník Jaroslav Mikuláš Novák o životních osudech účastníka obou světových válek, legionáře, odbojáře a velitele pevnosti Hanička. Publikace je k zakoupení na pokladně.