Milé dámy, vážení pánové,

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech si 24. října 2020 připomíná 78. výročí popravy 262 rodinných příslušníků a spolupracovníků československých parašutistů, kteří byli zatčeni po atentátu na Reinharda Heydricha.

Byli to ti, kteří pomáhali parašutistům a také příbuzní parašutistů z paravýsadkových skupin. Šlo obvykle o celé rodiny, včetně dětí ve věku 14 až 17 let. Všichni popravení byli nejprve k trestu smrti odsouzeni stranným soudem pražského gestapa a následně 23. října 1942 převezeni z Malé pevnosti v Terezíně do koncentračního tábora Mauthausen, kde byli 24. října 1942 zavražděni střelou do týla.Uctěme symbolickou minutou ticha památku všech, jež se nebáli postavit na odpor proti útlaku naší země a zaplatili za to svým životem.

Čest jejich památce.

Aktuálně

Den válečných veteránů

11. 11. 2020 | Brandýs nad Labem

 

11. listopad je od konce 1. světové války vnímán jako Den válečných veteránů a obětí válek. Po roce 2000 se začal tento den slavit také v České republice.

Číst dál...

Nový fond Rudolf Dostál zpracován

04. 11. 2020 | Brandýs nad Labem

2. listopadu 2020 bylo ukončeno zpracování fondu člena protinacistického odboje a vězně koncentračního tábora Dachau Rudolfa Dostála (aktuální dar KVH Pevnost Mikulov). S obsahem fondu se nyní můžete seznámit zde.

Přehled všech prozatím zpracovaných sbírek a fondů PNÚO viz zde.

Číst dál...

Památník UZAVŘEN!

09. 10. 2020 | Brandýs nad Labem

Vážení návštěvníci,

areál PNÚO Panenské Břežany je z důvodu opatření proti šíření koronaviru do odvolání U Z A V Ř E N.

Děkujeme za pochopení.