Památník národního útlaku a odboje je umístěn v tzv. horním zámku v Panenských Břežanech, který se nachází od roku 2012 ve správě Oblastního muzea Praha-východ. Jedná se o zcela unikátní barokní objekt pyšnící se bohatou historií.

zamek panenske brezany1Nejstarší písemné zmínky o Panenských Břežanech pocházejí ze 13. století, kdy se vesnice nacházela v majetku kláštera benediktinek u sv. Jiří na Pražském hradě. Na přelomu 17. a 18. století zde abatyše Františka Helena Pieroni de Galliano nechala postavit tzv. horní (starý zámek), sloužící jako hospodářské a správní centrum.

Když Josef II. během osvícenských reforem zrušil svatojiřský klášter, dostaly se Panenské Břežany do rukou administrace státních statků. Roku 1828 koupil celou doménu Matyáš Friedrich von Riese-Stallburg, který zde vybudoval tzv. dolní zámek.

Finanční vyčerpání rodu Riese-Stallburg zapříčinilo, že majetek koupil podnikatel v cukrovarnickém průmyslu Ferdinand Bloch-Bauer. Dolní zámek byl přestavěn na luxusní letní sídlo, odpovídající aristokratickému životnímu stylu bohatého podnikatele. Horní zámek postupně získal výrobce stylového nábytku Friedrich Gerstel, jenž učinil z interiéru předváděcí prostor pro své špičkové výrobky.

Krátce po vzniku Protektorátu Čechy a Morava byly oba zámky zabrány německou okupační správou. Horní zámek se stal sídlem státního tajemníka Karla Hermanna Franka a v dolním zámku bydlel říšský protektor Konstantin von Neurath, záhy vystřídaný zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem s manželkou a dětmi.

Po roce 1945 se horní zámek proměnil ve školicí středisko funkcionářů krajského národního výboru, a poté domov důchodců.

Květen 1945

04. 05. 2021 | Brandýs nad Labem

V první polovině května si připomínáme výročí posledních dnů druhé světové války na našem území. Ty jsou spojeny s postupem spojeneckých armád podpořeným lokálními povstáními českého obyvatelstva. V PNÚO Panenské Břežany jsme založili sbírku Květen 1945, ve které hodláme postupně soustřeďovat veškeré materiály hodné uchování ve sbírkovém fondu.

OTEVŘENO!

01. 12. 2020 | Brandýs nad Labem

Ve středu 5. května 2021 v 9:00 hodin se na Vás budeme těšit. ZNOVUOTEVÍRÁME Památník národního útlaku a odboje. Je však třeba dodržovat určitá opatření (včetně omezení počtu návštěvníků), více viz zde.

Park OTEVŘEN!!!

26. 04. 2021 | Brandýs nad Labem

S potěšením oznamujeme, že počínaje 28. dubnem 2021 bude vždy od středy do neděle od 9:00 do 16:00 pro veřejnost zpřístupněn PARK u horního zámku v Panenských Břežanech. Těšíme se na vás! Otevření expozice PNÚO bude, doufejme, brzy následovat (prozatím však expozice i kaple sv. Anny zůstávají uzavřeny). Jakmile dostaneme jasnější informace ohledně "rozvolňování", budeme vás informovat.