Památník národního útlaku a odboje je umístěn v tzv. horním zámku v Panenských Břežanech, který se nachází od roku 2012 ve správě Oblastního muzea Praha-východ. Jedná se o zcela unikátní barokní objekt pyšnící se bohatou historií.

zamek panenske brezany1Nejstarší písemné zmínky o Panenských Břežanech pocházejí ze 13. století, kdy se vesnice nacházela v majetku kláštera benediktinek u sv. Jiří na Pražském hradě. Na přelomu 17. a 18. století zde abatyše Františka Helena Pieroni de Galliano nechala postavit tzv. horní (starý zámek), sloužící jako hospodářské a správní centrum.

Když Josef II. během osvícenských reforem zrušil svatojiřský klášter, dostaly se Panenské Břežany do rukou administrace státních statků. Roku 1828 koupil celou doménu Matyáš Friedrich von Riese-Stallburg, který zde vybudoval tzv. dolní zámek.

Finanční vyčerpání rodu Riese-Stallburg zapříčinilo, že majetek koupil podnikatel v cukrovarnickém průmyslu Ferdinand Bloch-Bauer. Dolní zámek byl přestavěn na luxusní letní sídlo, odpovídající aristokratickému životnímu stylu bohatého podnikatele. Horní zámek postupně získal výrobce stylového nábytku Friedrich Gerstel, jenž učinil z interiéru předváděcí prostor pro své špičkové výrobky.

Krátce po vzniku Protektorátu Čechy a Morava byly oba zámky zabrány německou okupační správou. Horní zámek se stal sídlem státního tajemníka Karla Hermanna Franka a v dolním zámku bydlel říšský protektor Konstantin von Neurath, záhy vystřídaný zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem s manželkou a dětmi.

Po roce 1945 se horní zámek proměnil ve školicí středisko funkcionářů krajského národního výboru, a poté domov důchodců.

OBLASTNÍ MUZEUM Praha-východ a jeho pobočky jsou dočasně uzavřeny.

13. 03. 2020 | Brandýs nad Labem

V souvislosti s mimořádnou situací týkající se koronaviru jsou všechny objekty Oblastního muzea Praha-východ od 13.3.2020 až do odvolání pro veřejnost uzavřeny. Omlouváme se za případné nepříjemnosti.

Letní kina v zámeckém parku

05. 03. 2020 | Brandýs nad Labem

Vzhledem k mimořádnému úspěchu letních kin v zámeckém parku v rámci Břežanského filmového léta 2019 bychom ve stejném duchu rádi pokračovali i v létě 2020. Bližší informace budou brzy k dispozici.

Programy pro MŠ v zámeckém parku

19. 06. 2019 | Brandýs nad Labem

Od jara 2019 realizujeme venkovní programy "Jaro", "Léto I", "Léto II" a "Podzim" pro mateřské školy a dětské skupiny. Programy probíhají v zámeckém parku. Přijďte s dětmi zažít pestrost přírody v okolí kaple sv. Anny. Více viz zde.