Památník národního útlaku a odboje je umístěn v tzv. horním zámku v Panenských Břežanech, který se nachází od roku 2012 ve správě Oblastního muzea Praha-východ. Jedná se o zcela unikátní barokní objekt pyšnící se bohatou historií.

zamek panenske brezany1Nejstarší písemné zmínky o Panenských Břežanech pocházejí ze 13. století, kdy se vesnice nacházela v majetku kláštera benediktinek u sv. Jiří na Pražském hradě. Na přelomu 17. a 18. století zde abatyše Františka Helena Pieroni de Galliano nechala postavit tzv. horní (starý zámek), sloužící jako hospodářské a správní centrum.

Když Josef II. během osvícenských reforem zrušil svatojiřský klášter, dostaly se Panenské Břežany do rukou administrace státních statků. Roku 1828 koupil celou doménu Matyáš Friedrich von Riese-Stallburg, který zde vybudoval tzv. dolní zámek.

Finanční vyčerpání rodu Riese-Stallburg zapříčinilo, že majetek koupil podnikatel v cukrovarnickém průmyslu Ferdinand Bloch-Bauer. Dolní zámek byl přestavěn na luxusní letní sídlo, odpovídající aristokratickému životnímu stylu bohatého podnikatele. Horní zámek postupně získal výrobce stylového nábytku Friedrich Gerstel, jenž učinil z interiéru předváděcí prostor pro své špičkové výrobky.

Krátce po vzniku Protektorátu Čechy a Morava byly oba zámky zabrány německou okupační správou. Horní zámek se stal sídlem státního tajemníka Karla Hermanna Franka a v dolním zámku bydlel říšský protektor Konstantin von Neurath, záhy vystřídaný zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem s manželkou a dětmi.

Po roce 1945 se horní zámek proměnil ve školicí středisko funkcionářů krajského národního výboru, a poté domov důchodců.

Programy pro MŠ v zámeckém parku

19. 06. 2019 | Brandýs nad Labem

Od jara 2019 realizujeme venkovní programy "Jaro", "Léto I", "Léto II" a "Podzim" pro mateřské školy a dětské skupiny. Programy probíhají v zámeckém parku. Přijďte s dětmi zažít pestrost přírody v okolí kaple sv. Anny. Více viz zde.

Park zpřístupněn

06. 12. 2018 | Brandýs nad Labem

Koncem listopadu 2018 byl po rozsáhlé rekonstrukci pro veřejnost zpřístupněn zámecký park. Mapa s aktuálně dostupnými cestami viz zde. Ve všedních dnech je možno si pro skupiny pěti a více návštěvníků objednat komentovanou prohlídku.

Muzeum "na kolečkách"

Od 1. listopadu 2018 spouštíme akci Muzeum "na kolečkách", která je určena především domovům seniorů v širším okolí. Není pro vás lehké dostat se do Panenských Břežan? Chcete však přesto poznat Památník národního útlaku a odboje (PNÚO) zaměřený na druhou světovou válku, vyslechnout přednášku o historii břežanských zámků a zdejšího regionu? Pozvěte si nás! Přijedeme, budeme vyprávět, přivezeme originální předměty, promítneme fotografie. Bližší informace na tel.: 730 561 204.