Památník národního útlaku a odboje je umístěn v tzv. horním zámku v Panenských Břežanech, který se nachází od roku 2012 ve správě Oblastního muzea Praha-východ. Jedná se o zcela unikátní barokní objekt, pyšnící se bohatou historií.

zamek panenske brezany1Nejstarší písemné zmínky o Panenských Břežanech pochází ze 13. století, kdy se vesnice nacházela v majetku kláštera benediktinek u sv. Jiří na Pražském hradě. Na přelomu 17. a 18. století zde abatyše Františka Helena Pieroni de Galliano nechala postavit tzv. horní (starý zámek), sloužící jako hospodářské a správní centrum.

Když Josef II. během osvícenských reforem zrušil svatojiřský klášter, dostaly se Panenské Břežany do rukou administrace státních statků. Roku 1828 koupil celou doménu Matyáš Friedrich von Riese-Stallburg, který zde vybudoval tzv. dolní zámek.

Finanční vyčerpání rodu Riese-Stallburg zapříčinilo, že majetek koupil podnikatel v cukrovarnickém průmyslu Ferdinand Bloch-Bauer. Dolní zámek byl přestavěn na luxusní letní sídlo, odpovídající aristokratickému životnímu stylu bohatého podnikatele. Horní zámek postupně získal výrobce stylového nábytku Friedrich Gerstel, jenž učinil z interiéru předváděcí prostor pro své špičkové výrobky.

Krátce po vzniku Protektorátu Čechy a Morava byly oba zámky zabrány německou okupační správou. Horní zámek se stal sídlem státního tajemníka Karla Hermanna Franka a v dolním zámku bydlel říšský protektor Konstantin von Neurath, záhy vystřídaný zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem s manželkou a dětmi.

Po roce 1945 se horní zámek proměnil ve školicí středisko funkcionářů krajského národního výboru, a poté domov důchodců.

Otevírací doba - Vánoce 2018

18. 12. 2018 | Brandýs nad Labem

24. 12.    zavřeno

25. 12.    zavřeno

26. 12.    zavřeno

27. 12.    otevřeno

28. 12.    otevřeno

29. 12.    otevřeno

30. 12.    otevřeno

31. 12.    zavřeno

1.  1.    zavřeno

Park zpřístupněn

06. 12. 2018 | Brandýs nad Labem

Koncem listopadu 2018 byl po rozsáhlé rekonstrukci pro veřejnost zpřístupněn zámecký park. Mapa s aktuálně dostupnými cestami viz zde. Ve všedních dnech je možno si pro skupiny pěti a více návštěvníků objednat komentovanou prohlídku.

Muzeum "na kolečkách"

Od 1. listopadu 2018 spouštíme akci Muzeum "na kolečkách", která je určena především domovům seniorů v širším okolí. Není pro vás lehké dostat se do Panenských Břežan? Chcete však přesto poznat Památník národního útlaku a odboje (PNÚO) zaměřený na druhou světovou válku, vyslechnout přednášku o historii břežanských zámků a zdejšího regionu? Pozvěte si nás! Přijedeme, budeme vyprávět, přivezeme originální předměty, promítneme fotografie. Bližší informace na tel.: 730 561 204.