Popis: písemnosti a fotografie dokumentující osobu R. Heydricha a represe heydrichiády

Počet inv. č.: 3

Výčet předmětů:

  • album fotografií dokumentující události kolem atentátu na Reinharda Heydricha (rodinné snímky, rekonstrukce atentátu, boj u kostela Karla Boromejského v Resslově ulici, identifikace padlých parašutistů, vyznamenání německých vojáků, smuteční obřady, soud s pravoslavnými kněžími,...), po 1945
  • album fotografií dokumentujících události konce druhé světové války (smrt Mussoliniho, A. Hitler a E. Braunová, persekuce studentů, Lidice, koncentrační tábor Flossenbürg, odsun sudetských Němců, němečtí důstojníci v zajateckých táborech, výslechy, soudní proces s K. H. Frankem, norimberský proces, trestanec Göring, prezident Beneš, pracovní brigády v ulicích, v areálu ČKD v Libni, Škodových závodů v Plzni, uhelné brigády, UNRRA, sovětští maršálové rudé armády, oslavy, rozloučení s americkou armádou,..., součástí též vlepená vstupenka na hlavní přelíčení proti K. H. Frankovi vyplněná na jméno: M. Kalousová), po 1945 [viz foto]
  • výstřižek z novin Národní politika, 1942, č. 168 z 21. června s článkem: "Zneškodnění zločinců, kteří zavraždili SS-Obergruppenführera Heydricha".

sbirky dokumentace nacistickych zlocinu

Aktuálně

15. březen 1939

12. 03. 2021 | Brandýs nad Labem

15. březen 1939 - jeden z ponurých dnů naší historie. Ráno je sychravé s poletujícím sněhem. Německými vojsky byla zahájena operace „Březnový vír“ – za účasti 22 německých divizí s 350 tisíci vojáky začalo obsazování zbytku území Čech a Moravy. Kromě armádních jednotek dorazily na území Čech a Moravy i německé bezpečnostní složky Gestapo a Sicherheitsdienst. Začala okupace….


Fond Ervín Belda zpracován

15. 02. 2021 | Brandýs nad Labem

12. února 2021 bylo ukončeno zpracování fondu Ervín Belda. Tento muž byl jedním z několika desítek židovských dětí, které byly zachráněny za druhé světové války díky odjezdu do Dánska k náhradním rodinám na podzim 1939.

Přehled všech prozatím zpracovaných sbírek a fondů PNÚO viz zde.

Číst dál...

Nové dva fondy zpracovány

26. 01. 2021 | Brandýs nad Labem

26. ledna 2021 bylo ukončeno zpracování fondů dvou vojáků československých zahraničních jednotek - kpt. Dalibora Kalíka (padl 14. září 1944 na Dukle) a por. Ing. Bedřicha Mandla.

Přehled všech prozatím zpracovaných sbírek a fondů PNÚO viz zde.

Číst dál...